BD - BEAUTIFUL DAYS 

Přírodní kosmetika

Marocký jíl - Ghassoul

Přírodní šampon

Tento minerální jíl pochází z Maroka a používá se po staletí v severní Africe a na Středním východě. Pochází z údolí Moulouya v Missour nedaleko Fes. Má vysoký obsah železa, hořčíku, sodíku, fosforu, draslíku, provitamínů a vápníku. Čistí a nedráždí kůži, odmašťuje, zbavuje tělo toxinů, nečistot, odstraňuje odumřelé buňky z těla. Do marockého jílu můžete přimíchávat různé přírodní oleje, éterické oleje, růžovou vodu a jiné přírodní vody. Použijete-li esenciální oleje, vždy se musí jednat o čistý přírodní olej. Oleje podobné s přírodními, stejně jako oleje parfemované, jsou sice o něco levnější, ale nemají v žádném případě terapeutické účinky a mohou případně i škodit.


Použití

Marocký jíl lze použít jako přírodní šampon, masku na obličej, léčivý zábal na tělo a k mytí a detoxikaci pokožky.

Jak se zbavit akné

Maska na obličej

Marocký jíl absorbuje přebytečný tuk z pokožky, pokožku vyčistí do hloubky, odstraní mrtvé buňky a napomáhá k odstranění černých teček a dodává pleti pružnost. Doporučuje se i na aknózní pleť.
Jíl smíchejte s vlažnou vodou do kašovité konzistence počkejte 3-5 minut a naneste na obličej nechte působit 10-15 minut. Používá se 1 díl jílu a 2 díly vody. Obličej omyjte a ošetřete arganovým olejem, který je vhodný na jemnou a citlivou pleť, nebo opunciovým olejem který je doporučován na zralou pleť. Masku doporučujeme používat 1x týdně.


Jílová maska na akné: smíchejte 20g Marockého jílu s vlažnou vodou do kašovité konsistence. Poté přidejte 4 kapky BIO esenciálního oleje citrón, mandarinka nebo levandule a směs naneste na nahřátý obličej. Nechte působit 10 minut. Potom opláchněte a ošetřete pleť arganovým olejem.

Jílová maska na mastnou pokožku: smíchejte 20 g Marockého jílu s výluhem z čerstvých nabo sušených květů Řebříčku obecného do kašovité konzistence. Naneste na nahřátou pokožku. Nechte působit 10 minut, potom opláchněte a ošetřete pleť arganovým nebo jiným BIO olejíčkem.

Pečující maska: smíchejte 20g Marockého jílu s heřmánkovým odvarem, přidejte pár kapek BIO arganového oleje a naneste na nahřátý obličej. Nechte působit 10 minut. Potom opláchněte a pleť ošetřete arganovým olejem.
Jiná varianta: pokud máte doma růžovou vodu, použijte ji místo heřmánkového odvaru a postupujte stejně, jen pleť ošetřete nakonec našim arganovým růžovým sérem.Přírodní šampon - vlasový peeling

Regeneruje pokožku hlavy tím, že odstraňuje lupy, odstraňuje svědění vlasové pokožky, čistí a chrání vlasy, dodává jim větší odolnost, pevnost a lesk. Absorbuje přebytečný tuk z pokožky. Vhodné na mastné vlasy.

Mytí vlasů: 30-60g marockého jílu (podle délky a hustoty vlasů) smíchejte s vlažnou vodou do kašovité konzistence a poté vlasy umyjte. Marocký jíl nepění ale přesto krásně čistí vlasy. Na suché vlasy a pokožku je vhodné přidat do připravené směsi několik kapek arganového nebo limetkového oleje (Svůdné vlasy), který rovněž můžeme vetřít do vlhkých vlasů po umytí. Můžete použít i jakýkoliv jiný přírodní vlasový olej nebo kondicionér.


Šampon proti padání vlasů: 30-60g marockého jílu smíchejte s vlažnou vodou nebo ještě lépe s kopřivovým odvarem do kašovité konzistence. Přidejte 4 kapky bio esenciálního oleje šalvěje (nebo borovice, jalovce, cedru) a nechte 5 minut odpočinout. Poté vlasy touto směsí umyjte.


Do Marockého jílu lze použít tyto esenciální oleje podle jejich účinku:

mastné vlasycedr
péče o vlasypomeranč, santalové dřevo, heřmánek
proti lupůmlevandule
podpora růstuylang-ylang, jalovec


 Jarní detoxikace organismu

Tělový zábal

Marocký jíl je po staletí využíván pro své vlastnosti také jako léčebný tělový zábal nebo zábal při detoxikaci pokožky. Při očistě pokožky naneste marocký jíl na nahřátou pokožku, nechte chvíli působit a pak opláchněte. Marocký jíl obsahuje velké množství minerálů a proto je doporučován při potížích s revmatismem.


Smíchejte 1 díl marockého jílu a 2 díly vlažné vody. Natřete postižené místo, nechte působit 20-30 min. a omyjte. Pro lepší účinek proti revmatismu je doporučováno přidat 3-4 kapky esenciálního oleje. Můžete použít šalvěj, saturejku, levanduli, heřmánek římský, skořici nebo limetku. Také je vhodné po nanesení jílu na postižené místo přiložit igelit a ručník aby zábal zůstal v teple.

Bylinková napářka obličeje

Lipový květ

Napařování obličeje umožní provádět důkladné hloubkové čištění pokožky snadno a bez velkých nákladů. Horko vyvolá pocení, které napomáhá k vylučování toxinů a podporuje cirkulaci. Pára zvlhčí kůži, otevře póry a umožní pokožce absorbovat prospěšné látky z bylin.

Napářky obličeje nejsou vhodné máte-li žilky, vážné kožní potíže, astma nebo srdeční problémy.

Jak často napářku používat?

U mastné pokožky se doporučuje použití 2 - 3 krát týdně, suchou pokožku postačí ošetřit 1 krát týdně.

Odstranění nečistot a hloubkové čištění pleti: dvě hrsti čerstvých bylin (lipový květ, kopřiva a rozmarýn) a 1,5 litru vroucí vody.

Bylinky zalijeme vroucí vodou v širší misce. Přehodíme ručník, tvář držíme 30 - 40 cm nad miskou, oči máme zavřené. Obličej napařujeme 10 - 15 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou, pak studenou vodou a ošetříme pleťovým olejem.

Měsíček lékařský Řebříček obecný

Péče o mastnou pokožku: dvě hrsti čerstvých bylin (měsíček lékařský, přeslička rolní, řebříček obecný a šalvěj) a 1,5 litru vroucí vody.

Bylinky zalijeme vroucí vodou v širší misce. Přehodíme ručník, tvář držíme 30 - 40 cm nad miskou, oči máme zavřené. Obličej napařujeme 10 - 15 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou, pak studenou vodou a ošetříme pleťovým olejem.

kontryhel obecný

Péče o suchou pokožku: dvě hrsti čerstvých bylin (kontryhel obecný, petržel a chrpa) a 1,5 litru vroucí vody.

Bylinky zalijeme vroucí vodou v širší misce. Přehodíme ručník, tvář držíme 30 - 40 cm nad miskou, oči máme zavřené. Obličej napařujeme 10 - 15 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou, pak studenou vodou a ošetříme pleťovým olejem.

Použití bylinek v kosmetice

Kontryhel obecný má stahující účinky a způsobuje rychlé hojení. Kontryhelovým výluhem omýváme a hýčkáme aknózní pokožku. Šťávu z kontryhele můžeme použít k zesvětlení pih.

kontryhel obecný

Kontryhelový výluh: jednu hrst čerstvého kontryhele (nebo jednu čajovou lžičku sušeného) zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme vychladnout a použijme na omývání obličeje.

Dary z naší zahrádky

Osvěžte své vlasy a vyzkoušejte silný odvar z oregana nebo petržele jako přírodní kondicionér.

Petržel kadeřavá

Osvědčený recept mojí babičky při vypadávání vlasů:

Odvar z ořechového listí a kopřivy je vhodný při vypadávání vlasů. Odvar používáme po každém mytí. Ořechové listí může zabarvit světlé vlasy a pokud máte světlé vlasy, použijte pouze kopřivy.

Ořešák královský

11 ořechových listů a 1 hrst čerstvých kopřiv přelijeme 3 litry vařící vody. Tímto vlažným přelivem opláchneme již umyté vlasy.